АВА терапія

Що таке АВА?

АВА це англійська абревіатура, яка перекладається українською як Прикладний Аналіз Поведінки.

АВА це наука, яка вивчає поведінку, змінює поведінку в кращий, соціально прийнятний бік. Досягнення цієї мети відбувається за допомогою впливу на цю поведінку застосовуючи стратегії, що спираються на наукові принципи й закони формування поведінки. Ця наука містить загальні «закони» про те, як працює поведінка і як відбувається навчання.

АВА – один з методів корекції дефіциту розвитку дитини.

Метод АВА базується на позитивному підкріпленні “правильної” поведінки. Правильна – це НЕ та, яка влаштовує батьків, а та, яка допомагає дитині адекватно реагувати на стимули навколишнього світу, зокрема спілкуватися з іншими людьми.

АВА-терапія є інтенсивним та структурованим методом втручання. За допомогою АВА-технологій та методів формується не лише бажана поведінка, а й функціональні навички, які покращують якість життя дитини та її родини. АВА допомагає навчити дитину соціально-побутових, комунікативних та академічних навичок. Втручання побудовано на мотивації дитини та на її бажаннях. В АВА-терапії будуються ситуації успіху для дитини, закріплюється позитивна поведінка та формуються ті навички, що будуть корисні у повсякденному житті.

Хоча вважається, що АВА терапія призначена тільки для дітей з аутизмом та розладами аутистичного спектру, насправді методика ефективна для всіх дітей із затримкою розвитку, незалежно від діагнозу та віку.

Як працює ABA-терапевт?

В ABA-терапевта немає готових рішень – всі техніки й прийоми “налаштовуються” під конкретного клієнта.

На основі спостережень та оцінки, терапевт складає план навчання або індивідуальну програму розвитку дитини. Програма поведінкового втручання базується на результатах тестування VB-MAPP (для дітей до 4-х років), та ABLLS (для дітей до 8 років), що всесторонньо оцінює навички дитини у різних сферах. Програма постійно оновлюється та доповнюється.

Коли варто звернутися до АВА терапевта?

Розпочинати терапію необхідно якомога раніше. Малюки, які розпочинають інтенсивну терапію змалечку, мають більше можливостей реалізувати свій потенціал та інтелектуальні здібності.

Якщо ви помітили затримку мовленнєвого розвитку: регресс мовлення (були слова і зникли), відсутність реакції на власне ім’я, відсутність функціональної мови, відсутність розуміння мови; Небажану поведінку – істерики, агресія, аутоагресія тощо, часто є наслідком того, що дитина не розуміє мову та/або не здатна виразити власні бажання; Не сформовані навички самообслуговування. Наприклад, малюк в 4 роки все ще перебуває у підгузку, не їсть самостійно. Складнощі спілкування, ВАМ варто звернутися до фахівця.

 

Структура заняття.

Після оцінки навичок і написання індивідуальної програми розвитку АВА спеціаліст починає працювати над формуванням необхідних навичок. Рекомендована кількість занять залежить від розвитку конкретної дитини, від віку та поставлених цілей, але не може бути меншою ніж 2 години на тиждень.

Присутність батьків на занятті є бажаною, але якщо це неможливо, останні 5 хвилин заняття фахівець присвячує спілкуванню з батьками. Дає зворотній зв’язок та рекомендації для домашніх вправ, спрямованих на закріплення навички.

Наша мета – відпустити дитину в життя. АВА – це інструмент, який ми застосовуємо, щоб навчити дитину навчатися. Коли це вже відбулося, ми відправляємо дитину в нормотиповий колектив, навчатись і соціалізуватись там.

 

Аутизм неможливо вилікувати. Проте його можна скоригувати та допомогти дитині розвиватися, щоб вирости самостійною особистістю та активним членом суспільства.

Запис на консультацію у адміністратора за номером +380638490454